Leki bez recepty na zakażenie pochwy

Niestety wiele kobiet skarży się na nawracające zakażenia dróg moczowych oraz pochwy i sromu. Jeśli chodzi o ten drugi rodzaj infekcji można mieć do czynienia z bakteriami, wirusami lub grzybami.

Jeśli pojawia się pieczenie pochwy oraz upławy, to najlepiej udać się do lekarza ginekologa, który wykona odpowiednie badanie i zleci właściwe leczenie. Niektóre panie próbują jednak najpierw wyleczyć się samodzielnie i stosują domowe metody, polegające na korzystaniu z właściwości ziół i zmodyfikowaniu diety. Jakie zioła mogą być pomocne? Na pewno rumianek, pokrzywa, szałwia, kora dębu, kwiat nagietka oraz ziele rdestu ptasiego. Można zrobić z nich mieszankę i stosować w formie irygacji. Jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w codziennym menu, to jest to szczególnie ważne w przypadku kandydozy pochwy. Należy maksymalnie ograniczyć spożycie cukru oraz przyjmować probiotyki w postaci naturalnych jogurtów czy kefirów. Jest to istotne także w razie brania antybiotyków, bo właśnie jednym ze skutków ubocznych ich przyjmowania może być wystąpienie grzybicy.

Natomiast zarówno w związku z przyjmowaniem antybiotyku, jak i w przypadku wystąpienia czy nawrotu zakażenia intymnego, można zastosować leki, które są dostępne w aptekach bez recepty. Mogą to być globulki oraz tabletki dopochwowe: Albothyl – na zakażenia bakteryjne, Calendulin – działa bakteriobójczo, grzybobójczo i przeciwzapalnie, Cicatridina – odbudowuje błonę śluzową, Gybtima – preparat o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym, przeciwzapalnym i nawilżającym, Lactovaginal – przywraca naturalną florę bakteryjną, Vagical – leczy zapalenie pochwy i sromu, globulki propolisowe – działają przeciwbakteryjnie. Poza tym w aptekach dostępne są również maści, na przykład Clotrimazolum o działaniu przeciwgrzybicznym czy Vratizolin, który pomaga w zwalczaniu opryszczki. Jeśli chodzi o tabletki do przyjmowania doustnego, to można kupić leki homeopatyczne pomagające zwalczyć upławy, chociażby Dagomed 48 Kreozotum czy Monilia Albicans. Kolejna propozycja to preparaty przeznaczone do irygacji pochwy, które pomagają leczyć zapalenia pochwy i szyjki macicy. Dość często wybierane są Tantum Rosa, Azucalen czy mieszanka ziołowa Vagolavit. Są jednak takie rodzaje zakażeń, których na pewno nie powinno się leczyć na własną rękę, lecz pod kontrolą lekarską. Należą do nich na przykład chlamydia, ureaplasma czy mycoplasma.