Leczenie infekcji zęba i zębodołu

Infekcje pooperacyjne czy po ekstrakcji zęba powodują u wielu pacjentów, którzy mają się poddać operacji czy zabiegowi, prawdziwy strach.

Natomiast zakażenie w obrębie szczęki może wystąpić nie tylko w związku z usunięciem zęba, ale również w związku z obecnością martwego zęba lub po prostu wynika z namnożenia bakterii – zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z nieleczoną próchnicą. Najczęstszą przyczyną infekcji dotyczących zębów i zębodołów jest obecność drobnoustrojów chorobotwórczych. Towarzyszy im ból, nadwrażliwość zainfekowanych miejsc, opuchlizna, złe samopoczucie, a także ból głowy i gorączka. Należy wówczas udać się do dentysty, który po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz wykonaniu zdjęci rentgenowskiego będzie mógł postawić ostateczną diagnozę. W przypadku stwierdzenia zapalenia zęba lub zębodołu trzeba zacząć od pozbycia się przyczyny. Dentysta usuwa więc próchnicę, wykonuje leczenie kanałowe, łyżeczkuje zębodół lub dokonuje ekstrakcji zęba. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. W każdym razie najważniejsze jest to, aby pozbyć się bakterii. Często zaleca się również przyjmowanie antybiotyków. Może to być Dalacin, Augmentin, Clindamycin, Metronidazol.

Jedną z najczęściej zdarzających się infekcji dotyczących zębów jest zapalenia miazgi zęba, które powodują bakterie próchnicotwórcze. Jeśli chodzi o stadium początkowe, to ból pojawia się w określonych sytuacjach, zwykle podczas jedzenia i picia zimnych oraz słodkich rzeczy. Z czasem ból zaczyna występować samoistnie. Przy ostrym zapaleniu dochodzą takie objawy jak złe samopoczucie, ból głowy i gorączka. Leczenie wiąże się z usunięciem ubytku lub leczeniem kanałowym. Jeśli jednak nie pomagają usuwa się miazgę zęba. W przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi od razy przystępuje się do tego etapu.

Jeśli chodzi o zapalenie zębodołu, to zwykle dochodzi do niego po ekstrakcji zęba. Jeśli w pustym miejscu nie wytworzy się skrzep, albo zostanie w jakiś sposób usunięty, to narażone jest ono na infekcję bakteryjną. Pojawia się wtedy rwący ból, gorączka i osłabienie. Należy natychmiast udać się do stomatologa, który czyści zębodół, zakłada lek działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz opatrunek. Czyli nawet jeśli boimy się wizyty dentysty, to koniecznie trzeba ten strach przezwyciężyć. Jest to istotne nawet wtedy, kiedy wynika nie tylko z obawy przed bólem, ale również jest związany na przykład z wcześniejszym szpitalnym zakażeniem gronkowcem czy inna bakterią.