Jak rozpoznać zakażenie pasożytami

W momencie, kiedy ktoś zaczyna odczuwać dokuczliwy ból brzucha może podejrzewać, że doszło do zakażenia bakteryjnego układu pokarmowego. Jednak powodem dolegliwości mogą być też pasożyty.

Jak można rozpoznać, że w naszym organizmie znalazły się glisty, owsiki czy tasiemiec? Jeśli chodzi o zakażenie glistą ludzką, to oprócz bólu brzucha objawia się ono rozstrojem jelit, nerwowym pobudzeniem, nocnymi lękami, zawrotami głowy. Poza tym glisty można zauważyć w kale. Ostatecznym potwierdzenie, że doszło do zakażenia tym akurat rodzajem pasożytów, otrzymuje się po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Jeśli nasze przypuszczenia się potwierdzą stosuje się leki i zioła, a poza tym warto pić soki z kiszonej kapusty oraz z marchwi.

W przypadku zakażenia owsikami najbardziej charakterystycznym objawem jest swędzenie odbytu. Występuje ono w związku ze składaniem przez pasożyty jaj. To właśnie ich spożycie powoduje, że owsiki zamieszkują w danym organizmie. Pozostałe objawy zakażenia to brak apetytu i pobudzenie nerwowe. Robaki giną w kontakcie z ciepłą woda i mydłem oraz w wyniku spożywania soku z kapusty, czosnku, pestek dyni. Jednak żeby na dobre pozbyć się pasożytów i ich jaj należy przyjmować odpowiednie leki.

Natomiast bez wątpienia nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem, jeśli mamy do czynienia z tasiemcem. Obecność tego pasożyta wywołuje dziwne uczucie w jamie brzusznej, biegunki, a także duży apetyt. Pomimo zjadania większych ilości jedzenia nie tyje się jednak. Osoba zakażona może zauważyć w swoim kale człony tasiemca.

Z pewnością oprócz znajomości objawów zakażenia pasożytami bardzo ważna jest wiedza na temat uchronienia się przed kontaktem z nimi. Jest to o tyle istotne, że w niektórych przypadkach można w ogóle się nie zorientować, że w organizmie znajduje się nieproszony gość. Tak jest chociażby w przypadku włosogłówki. Dlatego pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, a zwłaszcza o myciu rąk po skorzystaniu z toalety. Oczywiście nie każdy ból brzucha oznacza zakażenia pasożytami. Czasami jego przyczyną jest po prostu zjedzenie czegoś nieświeżego, ale bywa również tak, że dają o sobie znać wrzody żołądka.