Domowe sposoby na zakażenie dróg moczowych

O ile na przykład w przypadku infekcji zęba lepiej udać się jak najszybciej do dentysty, to w przypadku dolegliwości ze strony układu moczowego można wypróbować najpierw domowe sposoby.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli nieprzyjemne objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni, to konieczna jest wizyta u lekarza, wykonanie badania moczu i przyjmowanie zaleconych leków. Jak w ogóle rozpoznać, że doszło do zakażenia układu moczowego? Odczuwa się wówczas pieczenie podczas oddawania moczu i parcie na pęcherz, pomimo tego że niedawno został opróżniony. Mocz oddaje się często, w niewielkich ilościach, jest mętny i ma dziwny zapach. Pojawia się także ból podbrzusza, stan podgorączkowy lub nawet gorączka. Jakie domowe sposoby wato wówczas zastosować? Na pewno należy jak najwięcej pić. Najbardziej odpowiednia będzie woda z sokiem z cytryny oraz sok żurawinowy. Poza tym można też jeść żurawinę lub przyjmować preparaty, które ją zawierają. Należy też wygrzewać okolice pęcherza. Przyda się termofor. Ważne jest szczególne zadbanie o higienę intymną. Na infekcje układu moczowego pomocne są zioła. Pije się z nich herbatki (pokrzywa, bratek, skrzyp, mniszek, nawłoć) oraz robi nasiadówki (rumianek, szałwia, krwawnik, nawłoć). Można też kupić w aptece preparaty ziołowe, które mają działać moczopędnie i odkażać  – Urosept, Urogran, Nefrobonisol, Femisept Uro czy Fitolizynę. Obecnie dostępne są również bez recepty leki zawierające furaginę.

Jeśli jednak domowe metody na zakażenie dróg moczowych okazują się nieskuteczne, a chora osoba nie skorzysta z pomocy lekarza może dojść do poważnych powikłań. Infekcja przechodzi w stan przewlekły i może doprowadzić do zapalenia nerek. Jeśli do niego dojdzie trzeba jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, które można wspomagać naturalnymi metodami. Stosuje się wówczas mącznicę lekarską, korzeń i natkę pietruszki, lubczyk ogrodowy, liście brzozy, ziele nawłoci oraz żurawinę. Poleganie tylko i wyłącznie na domowych sposobach w przypadku infekcji nerek dopuszczalne jest tylko w przypadku nieznacznych dolegliwości. Jeśli zaniedba się swój stan może dojść nawet do niewydolności nerek. Natomiast problemy z układem moczowym, podobnie jak choroby układu rozrodczego, dotyczą częściej kobiet niż mężczyzn. Wynika to z innej budowy anatomicznej.